See evaluoinut on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evaluoinut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "evaluoinut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evaluoin",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kuollut-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "evaluoida"
}
],
"glosses": [
"past active participle of evaluoida"
],
"id": "en-evaluoinut-fi-verb-D6Rn3iCm",
"links": [
[
"evaluoida",
"evaluoida#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "evaluoinut"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evaluoinut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoineettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "evaluoinut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evaluoin",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past active participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "evaluoida"
}
],
"glosses": [
"past active participle of evaluoida"
],
"links": [
[
"evaluoida",
"evaluoida#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "evaluoinut"
}
Download raw JSONL data for evaluoinut meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.